КЗ "Святогірський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів"

 

Євроінтеграційний портал

Україна-НАТО

https://vrzzso.blogspot.com/

https://abetkabezpeki.blogspot.com/

http://leontyev.net







Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Погода в Україні



Наш баннер

http://svyatschool.com.ua


Перше місце

За рівнем підліткового алкоголізму Україна посіла перше місце у світі – це дані ВООЗ.

 

Ряд статей по даній темі, отриманих із Інтернет:

Дитячий алкоголізм - одна з найбільших проблем українського суспільства

Гнітюче враження на мене справила інформація про те, що за Україною визнається першість у молодіжному алкоголізмі, у т. ч. й серед дітей шкільного віку. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) заявила, що в Україні найвищий рівень дитячого алкоголізму. Наші школярі випередили всіх ровесників із 14 країн світу, в яких проводились спеціальні дослідження. Відразу виникло питання: чому ми такі? І ось значну частину відповіді знайшов у статті нашого земляка Євгена Романишина, заслуженого лікаря України «Тяжке похмілля від легкого алкоголю» ("Урядовий кур'єр» від 19 січня ц. р. № 11.). Автор зазначає, що вже давно українські наркологи б'ють на сполох: молодшає «обличчя» вітчизняного алкоголізму; 16-річні пацієнти наркодиспансерів уже давно нікого не дивують.

Однією з причин загрозливого для здоров'я нації становища медики називають поширення серед молоді, підлітків і навіть дітей слабоалкогольних коктейлів та пива. Чому саме так? Бідою для нас стало збільшення у вітчизняній торговельній мережі слабоалкогольних коктейлів, т. з. алкопопсів. У 1994 році появився слабоалкогольний коктейль джин-тонік, потім ром-кола, бренді-кола. Відтоді ринок слабоалкогольних міксів постійно поновлюється і розширюється. В Україні виготовляють в основному слабоалкогольні мікси на основі спирту з додаванням ароматизаторів, що імітують популярні напої (віскі, текілу, ром, тощо). Вміст алкоголю в них варіюється в межах максимально допустимого - 8 відсотків. (В Європі в таких напоях спирту 4-5 відсотків).

У спеку, приміром, можна, не напружуючись, випити 3-4 пляшки прохолодного коктейлю. Але після цього підліток дуже сп'яніє. У нього погіршується координація рухів, «пливе земля» під ногами. Дитина не здатна розрахувати свої сили і не знає, що півлітра алкопопсу містить стільки ж спирту, як і сто грам горілки. У літрі 8-градусної «водички» - маємо ті ж 80 г спирту. А таку дозу не кожен дорослий витримає, тому вживання міксів також закінчується алкогольним отруєнням. Горілка, джин, коньяк, врешті, самогон - для підлітків напої не такі доступні, як джин-тоніки та бренді-коли, що продаються майже на кожному кроці та й коштують відносно недорого. Далеко не кожний юнак чи дівчина буде в захваті від гіркого, терпкого алкогольного напою з різким неприємним запахом. А от солоденька водичка - зовсім інша річ. І саме тут на підлітків чатує особлива небезпека. Адже людина, яка п'є горілку, розуміє, що через деякий час вона сп'яніє, і психологічно до цього готується, а для дитини, яка напилася «коктейлю», сп'яніння буде неочікуваним. Так само, як і його наслідки.


Не менші проблеми маємо і з необмеженим споживанням пива. Багато людей пам'ятає ті часи, коли пиво - хороше пиво - було в дефіциті. Зараз маємо його в необмеженій кількості і на будь-який смак. А результатом цього стало те, що за останні десять років пивних алкоголіків стало в Україні у 10 разів більше. Стався вибух пивного алкоголізму: якщо 10-15 років тому з такою залежністю було 1-2 на сто алкоголіків, то нині - більше десяти. Немало цьому сприяв і сприяє міф про безпеку пива та його відносну корисність. Пивний алкоголізм - підступніший, розвивається непомітно. Але потім відразу переходить у тяжку форму і важко лікується. Проблеми можуть виникати уже в 14-15-річному віці.

Лікарі стверджують, алкоголізм - це хвороба, яку малюк може отримати у спадок від питущих батьків. Ще століття тому вагітна жінка, яка прикладалася до чарки, була для українського села чимось неймовірним. Зараз чимало жінок у «положенні» без проблем дозволяють собі вживати спиртне. А є й такі, які практично «не просихають» аж до пологів. Малюки, які народжуються від таких матусь, від самого початку свого земного існування відчувають себе вкрай некомфортно. А все тому, що дитина вже народжується хворою на алкоголізм. Механізм формування хвороби ще в лоні матері дуже простий. Якщо жінка впродовж вагітності вживає алкоголь, то дитина регулярно отримує некорисну речовину. Алкоголь нарівні з глюкозою або киснем стає невід'ємною складовою метаболізму плоду. Відповідно, коли дитина з'являється на світ, вона розриває пуповинний зв'язок з організмом матері й не може більше отримувати алкогольний «допінг». Уже в пологовій залі малюк страждає від нестачі алкоголю. У немовляти розвивається похмільний синдром, як у дорослого «зі стажем». Наступні 10-15 років дитина може й не стикатися зі спиртним і не здогадуватиметься про свою проблему. І все ж таки малюк буде алкоголіком у стані ремісії. А перше знайомство такої дитини з «градусним» напоєм призведе до справжньої алкогольної залежності.


Ще одна біда. Щороку в Україні все більше народжується дітей з діагнозом алкогольний синдром. Зараз цю хворобу діагностують у понад 200 дітей. А скільки таких випадків не фіксується? Ці діти мають виражені відхилення в психофізичному розвитку. Характерними симптомами цієї хвороби є: пре- і постнатальна дистрофія (навіть, після року в цих дітей швидкість росту становить 65 відсотків, а швидкість набирання ваги - 38 відсотків від норми); черепно-лицева дистрофія (т. з. обличчя з алкогольним синдромом - характерні вузькі очні щілини, косоокість, низьке перенісся, видовжене обличчя, випукла верхня губа, мікроцефалія); соматичне каліцтво (аномальне розміщення пальців, дисплазія тазостегнових суглобів та ураження мозку). Найбільш небезпечним періодом вважається перший триместр; коли у Дитини формуються органи і системи. Найбільше алкоголь впливає на мозок. Синдром від батька не залежить. Виною є лише мама! У більшості випадків від таких дітей відмовляються... Один із таких дитячих будинків розміщений у Рівному.

Сьогодні медики фіксують найрізноманітніші вроджені патології у 25-30 відсотків немовлят. І мало хто задумується, що причиною хвороби може бути вживання міцних напоїв мамою і татом.
Нас, працівників служби у справах дітей, не може не турбувати те, що на вулицях наших міст та сіл можна часто бачити молодих людей, які вільно розпивають пиво чи слабоалкогольні мікси. Так раніше споживали хіба що морозиво... А скількох дітей можна бачити на весіллях! Чи не пора нам всім схаменутись і провести з цим злом рішучу боротьбу. Слід добре розуміти, що тут головне не обмеження і заборони на вживання та розповсюдження слабоалкогольних напоїв, хоча і це слід робити, а формування негативної громадської думки, нетерпимості до цього зла. При цьому треба не стільки вести розмови про те, що пити шкідливо, а треба ламати стереотипи поведінки. Приміром, сидять діти в садочку, граються в «гостей» і «чокаються» уявними келихами. Це не тому, що держава мало приділяє їм уваги, а тому, що діти бачать «чокання» навколо себе. Тобто, насамперед, для подолання алкоголізму в країні треба змінювати традиції та установки, які дає і відтворює для нас суспільство. А це дуже і дуже непросто. Попробуй відмовитись від вгощення друзів на дні народження, не справити дітям весілля, не менше як у сусіда чи родича і т. д. Але це треба робити.
 
Ярослав Кінаш
заступник начальника служби у справах дітей Надвірнянської РДА

 
 
Дитячий алкоголізм. Куди йдемо?
 
В наш час дуже актуальною є проблема алкоголізму. Нехай ми з презирством дивимось на дядьків, що хитаючись повертаються ввечері додому, піднімають галас у транспорті чи навіть сплять просто на землі, але чи можемо бути байдужими до дітей та підлітків, які вже мають пристрасть до пляшки? 

Звертаюся до старшої аудиторії: пригадайте, коли ви почали вживати спиртне? В якій кількості? За яких обставин? Мені мама розповідала, що шампанське вона почала пити по святах з двадцяти, приблизно, років. Я дев’яностого року народження, закінчив школу і зараз навчаюся в університеті. Вже пробував різні спиртні напої різної міцності. Підкреслюю: пробував, а не систематично пив. А пропонували багато чого, окрім алкоголю. Та, дякувати Богу, у мене вистачило розуму відмовитися.

Мої однокласники почали пити пиво з 6-го класу, курити - з 7-го, напиватися горілки - з 9-го, поступово збільшуючи оберти, курити "травичку" - з 11-го. Зараз я впізнаю колишніх відмінників навчання лише за зовнішністю. Це вже зовсім інші люди. Алкоголь змінив їх, зіпсував їм життя. І вони ж самі це розуміють. Один однокласник, напившись, якось сказав мені: "Андрію, ти такий розумний, талановитий, кльовий... У тебе все буде добре. У тебе буде все, що ти захочеш... Тільки не пий. І не "хапай". Бо я вже підсів на план. А що тепер робити - не знаю..."

Мені його шкода... А у скількох людей проблеми в сім’ї через цю гидоту! Скільки родин руйнується, скільки життів губиться! На систематичне "вживання" людей штовхають різні обставини. Переважно - проблеми (це щодо дорослих людей). Дитячий же алкоголізм (і куріння так само) починаються через прагнення дітей здаватися дорослішими та крутішими. У малечі існує ідіотський стереотип, що це модно, круто і авторитетно. Треба негайно руйнувати цей міф!

Ідеальним варіантом було б зупинення реклами алкоголю та тютюну. В СРСР прибуток від продажу цигарок та спиртного становив третину державного бюджету, і зараз ситуація не змінилася кардинально, хоч і з’явилося багато нових засобів обкрадання та видурювання грошей у населення. Тож припинення реклами цієї гнилі є утопією. Але ж треба шукати вихід! Треба пропагувати здоровий спосіб життя, доводити, що це модно і престижно! Треба глибоко досліджувати проблему. Я навів приклад деградації з часів маминої молодості і до мого покоління. Що ж буде далі? У якому середовищі зростатимуть мої діти? Як бути, коли маєш спис, а на тебе їде танк? Як протистояти пропаганді, коли на неї витрачаються величезні гроші, маючи на озброєнні лише усвідомлення ситуації та бажання допомогти?
 
 
Дитячий алкоголізм: діагноз чи вирок? 

На екзамені з біології ученицю дев'ятого класу запитали, як впливає алкоголь на організм людини. Дівчинка відповіла: «Стає класно і піднімається настрій». Діти цмулять алкогольні напої, а зробиш їм зауваження — почуєш куди тобі йти. Моє власне невеличке опитування підтвердило: лучани переконані, що сучасні діти таки п'ють, причому не тільки газовану воду. Дорослі звинувачують усіх: і бездіяльну владу, і продавців різноманітних маркетів, і працівників закладів громадського харчування. Хто винуватий у дитячому алкоголізмі, на думку церкви? Із цим запитанням ми звернулися до протоієрея отця Віталія Собка.

– Що є причиною дитячого алкоголізму? Духовна пустка. Коли немає життєвих орієнтирів, ніхто і ніщо не цікавить, душа заповнюється брудом, а ті, хто хоче виховувати молодих людей, не в силі з отим брудом конкурувати, настільки його багато, – каже отець Віталій і стверджує, що дитячий алкоголізм – це не просто медична, а й суспільна проблема, виразка, яку потрібно лікувати.

Які злочини найчастіше скоюють діти у нетверезому стані? 

– Злочини найчастіше пов'язані з крадіжками, переважно мобільних телефонів. 

Колись дискотеки були приводом для знайомств. Сьогодні вони стали можливістю вирватися з-під батьківського нагляду на кілька годин і випити. Дитячі пустощі усе частіше переходять межу повноліття. А ми все частіше запитуємо самі у себе, чому спиваються наші діти...
 
Лідія Максимчук,
студентка факультету журналістики
Луцького гуманітарного університету